A BM nem tartja nyilván melyik kormánytag használ kék villogót
Miközben fideszes politikusok éppen azon pörögnek, mennyire nehéz autósnak lenni a városi a dugók miatt, aközben erősen elharapózott a megkülönböztető jelzések használata kormányzati körökben. Közérdekű adatigényléssel próbálkoztunk, de egyelőre nem sikerült kideríteni, melyik miniszter és államtitkár használ kék villogót.
A második Orbán-kormány hivatalba lépése után nem sokkal kiemelt államérdekre hivatkozva lehetőség nyílt kék lámpát szerelni a minisztériumi autókba. A kormánytagok közül akkor minden tárcavezető élt is a lehetőséggel, kivéve Matolcsy György, akkori nemzetgazdasági miniszter. Akkoriban a Blikk foglalkozott az üggyel és megírták a Belügyminisztérium adataira hivatkozva, hogy havonta csak egy két alkalommal kapcsolják be a miniszterek sofőrjei a kékvillogót. A szabályok szerint ugyanis a járművezetőknek dokumentálnia kell a megkülönböztető jelzések használatát. A tárcavezetőkőn kívül jár a lehetőség a közjogi méltóságoknak, de szintém az Orbán-kormány újítása, hogy védett személy lett a legfőbb ügyész, így Polt Péter is simán parázhat a kék villogójával. Rajtuk kívül az Állami Számvevőszék elnöke, Domokos László autója is el van látva kék villogóval, ő külön szerződés alapján kaphatta meg ezt a kiváltságot.
Az ügynek az ad aktualitást, hogy fideszes politikusok sora kezdett el a városi dugókra panaszkodni, mintha ez a jelenség újdonság volna és azért csakis Karácsony Gergely lenne felelőssé tehető. Ezért megpróbáltuk kideríteni a Belügyminisztériumtól, manapság kik azok, akik kék villogót használhatnak a kormányból. Meglepő mód, míg 2012-ben még illetékesnek érezte magát a tárca, addig mostanra nem.
“A megkülönböztető jelzések használatával kapcsolatos megismerésére irányuló tájékoztatáskérés nem minősül közérdekű adatigénylésnek. Valamennyi hatályos jogszabály az interneten díjmenetesen, bárki számára elérhető (például https://njt.hu/). A Belügyminisztérium a megkülönböztető jelzések felszerelésével és használatával kapcsolatos engedélyekről nyilvántartást nem vezet” - írta megkeresésünkre reagálva Dargay Eszter, szabályozási és koordinációs helyettes államtitkár.
Nem ez az első alkalom, hogy nyilvánvalóan közérdekű adatok megismerését a kormány megpróbálja elmismásolni. Lassan egy éve nem árulja el a kormány, hogy milyen döntés alapján finanszírozták közpénzekből az Alapjogokért Központ tavalyi plakátkampányát. De abban sem érzi magát illetékesnek, hogy tesz-e bárki is erőfeszítéseket azért, hogy a tavaly méregdrágán beszerzett lélegeztetőgépek idén lejáró garanciáit a gyártók meghosszabbítsák.
Ha már a BM nem válaszolt, megkérdezzük egyenként a tárcákat, hogy az adott tárcánál ki használhat megkülönböztető jelzést és milyen gyakran élnek a lehetőséggel. A legszembetűnőbb visszásság nyilvánvaló módon Rogán Antal propagandaminiszter kék villogó használata. Azt, hogy Rogán használja a lehetőséget onnan tudható, hogy számos kihelyezett vidéki frakcióülésre érkezett olyan járművel, aminek a tetején ott volt a megkülönböztető jelzés. Nehezen érthető, neki például milyen olyan fontos közfeladata lehet, ami miatt indokolt lehet a kék villogó használata? Reméljük adatigényléseinkből majd erre is fény derül.