Nagyon fogy az árstopos tej a boltokból, hiány van belőle országszerte

Balkanyar 2022. szeptember 14. 04:00 2022. szept. 14. 04:00

Sok helyen nem lehet kapni a hatósági áras tejet. Az RTL Híradó nézői több helyről üres polcokról küldtek felvételt, vidéki vásárlók is erről panaszkodtak kedden.

Üresen álló raklapot látni egy vidéki város boltjában, az RTL Híradó nézője küldött róla felvételt. A hatósági áras, 2,8 százalékos tartós tejet kereste, de se itt, se más boltban nem talált belőle. Ugyanezt tapasztalta egy másik néző Budapesten. De Békéscsabán se jobb a helyzet.

Egy ottani vásárló arról számolt be a Híradónak, hogy csak 300-400 forintos tejeket kap, 2,8-as nincsen, pedig az csak 209 forint lenne. Egy másik vevő, Nemes Ágnes a Híradónak azt mondta, ő kitartóan próbálkozott, három üzletláncnál sem kapott a hatósági áras tejből.

A Baranya megyei Diósviszló kis boltjában is csak a drágábbat találják meg a vásárlók. A helyi bolt tulajdonosa, Balogh-Gál Erika szerint a nagykereskedőknél nincs belőle, a multiknál pedig ők is csak üres polcokat találnak.

„Mi úgy gondoljuk, hogy vissza is tartják valamelyest, vagy a gyártók, vagy a forgalmazók – nem tudjuk –, így mi most nem is tartjuk. Nem tudjuk tartani” – mondta a Tom Market vezetője.

Pedig amikor a kormány januárban több alapvető élelmiszer mellett a tavaly októberi áron rögzítette a 2,8 százalékos UHT tej árát, azt is előírta, hogy ugyanannyit kell belőle tartani, mint korábban. A Tej Terméktanács szerint rendelnek is, mert a hazai gyártók augusztus végéig már hetven százalékkal több ilyen tejet adtak el, mint tavaly.

Elképzelhető, hogy a vásárlói igények olyan magasak, hogy időnként logisztikai fennakadások lehetnek. Egyértelműen az látszik, hogy óriási az igény a fogyasztók részéről, és az is látszódik, hogy ez a tejkategória kannibalizálja más fogyasztói folyadéktej kategóriák eladásait – fogalmazott Harcz Zoltán, a terméktanács ügyvezető igazgatója.

Azaz a drágább tejekből jóval kevesebb fogy. A KSH adatai szerint egy év alatt közel 55 százalékkal nőtt a tejtermékek ára. Az árstopos, 2,8 százalékos tartós tej átlagára augusztusban 281 forint volt, a pasztőrözött 2,8 százalékos tejért viszont átlagosan már 414 forintot kell fizetni. 

Az RTL Híradó kérdéseire a konkrét válaszok helyett az Agrárminisztérium a következőt küldte:

„A magyar kormány azért döntött az élelmiszerárstopról, hogy megvédje a magyar lakosságot az elhúzódó háború és az elhibázott brüsszeli szankciók okozta inflációtól és az áremelkedéstől. Vizsgáljuk, ha a kereskedők az árstoppal érintett termékeken keletkező veszteséget más termékek árába fogják beépíteni, vagy ha a megfelelő mennyiség nem áll a fogyasztók rendelkezésére. A kormány korábbi döntése értelmében az ársapkát határozott időre vezette be, a jelenlegi szabályozás szerint október 1-jéig van érvényben, de folyamatosan vizsgálja a helyzetet, és dönt majd az árstopok ügyében.”