Orbán meglepetésre készül a Puskás Arénában

Balkanyar 2024. november 6. 08:00 2024. nov. 6. 08:00

Két nappal az Európai Politikai Közösség csúcstalálkozója előtt még semmit nem lehet tudni arról, mi lesz az esemény programja. László Róbert elemző szerint Orbán Viktornak több is van a tarsolyában annál, mint hogy Trumpot arra kérte, küldjön videoüzenetet az egybegyűlteknek. A populisták, az euroszkeptikusok és a szélsőjobboldaliak körében egyre népszerűbb Magyarország.

A nyugati világ legfontosabb vezetői Budapestre jönnek – így harangozta be a kormány az Európai Politikai Közösség (EPC) csütörtöki csúcstalálkozóját, és az Európai Tanács pénteki informális ülését. Mintegy ötven állam- és kormányfő látogat a magyar fővárosba, ilyen szempontból valóban ez a soros magyar uniós elnökség legnagyobb diplomáciai eseménye. Nem csak az Európai Unió tagállamaiból, hanem Törökországból, Nagy-Britanniából és több balkáni országból is érkeznek magas rangú politikusok. A magyar különítmény a Puskás Aréna lelátójára felépített sátorban fogja fogadni a vendégeket, a Puskás Aréna parkját ezért szerdától vasárnapig lezárják.

Orbán Viktor miniszterelnök azt mondta, az események egyik legfontosabb témája az amerikai elnökválasztás eredményének értékelése lesz, a másik pedig az európai versenyképesség fejlesztése. A 2020-as amerikai elnökválasztás után azonban – amelyet hagyományosan szintén kedden tartottak – egészen szombatig nem lehetett tudni, ki győzött, ezért nem biztos, hogy a kivárás a legjobb stratégia egy ekkora jelentőségű esemény megszervezésénél. 

„Orbán Viktornak fontos, hogy kihasználja a házigazda szerepét, mindent el is követett annak érdekében, hogy senki ne bojkottálja az eseményt, pedig a balti és a skandináv országok fontolgatták ezt. Csütörtökön jó eséllyel mindenki ott lesz az EPC-n, de az nem lehetetlen, hogy lesz, aki már kihagyja a pénteki uniós csúcsot. Sok a kérdőjel a dupla rendezvény körül, kedd délután még a részletes programot sem ismerhette meg a nyilvánosság. Valószínű, hogy Orbán valami meglepetésre készül: az már kiszivárgott, hogy Trump győzelme esetén online bejelentkezhet az eseményre, de ennél valószínűleg több is van a tarsolyában” – mondta a Hírklikknek László Róbert, a Political Capital elemzője.

A résztvevők várhatóan nem fognak kesztyűs kézzel bánni Orbán Viktorral, és szinte biztos, hogy ahányszor lehet, kényelmetlen helyzetbe hozzák majd a kormány orosz és kínai kapcsolatai miatt. Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen már októberben is bírálta Orbánt amiatt, hogy biztonsági ellenőrzés nélkül enged orosz állampolgárokat Magyarország, és ezáltal az Európai Unió területére. Ráadásul Donald Trump esetleges győzelme esetén sem biztos, hogy a magyar miniszterelnök lesz a főszereplő: a republikánus elnökjelölt számára fontosabb lehet Giorgia Meloni olasz miniszterelnök, vagy Andrzej Duda lengyel elnök együttműködése. 

„Az uniós elnökséget a miniszterelnök igyekszik saját geopolitikai jelentőségének felnagyítására használni. Ennek volt első felvonása a „békemissziónak” nevezett júliusi diplomáciai turné, a második pedig múlt héten történt, amikor a grúziai választás után a teljes nyugati világ által vitatott győzelméhez Tbilisziben gratulált az oroszpárti jelöltnek. Az európai mainstreamtől ezekkel a lépésekkel folyamatosan távolodik a magyar kormányfő, miközben a populista, euroszkeptikus és szélsőjobboldali pártok körében egyre népszerűbb” – mondta László Róbert.

Az Európai Politikai Közösséget 2022-ben alapították, miután Oroszország megtámadta Ukrajnát. A szervezet célja a nemzetek közötti együttműködés – beleértve az EU-n kívüli országokat is – és a régiós stabilitás fenntartása. A közösségnek minden európai ország tagja, leszámítva Fehéroroszországot, Oroszországot és a Vatikánt. A budapesti lesz a szervezet ötödik csúcstalálkozója, az előző Angliában volt, a következő, tavaszi nagygyűlést Tiranában tartják.