100 éves korában meghalt Jimmy Carter volt amerikai elnök

Balkanyar 2024. december 30. 05:00 2024. dec. 30. 05:00

Az Egyesült Államok egyik legismertebb volt elnöke, Jimmy Carter 100 éves korában elhunyt georgiai otthonában. A Nobel-békedíjas demokrata politikus humanitárius munkásságáról és a közel-keleti békefolyamatban játszott szerepéről vált híressé, miközben elnöki ciklus alatt komoly gazdasági nehézségekkel és külpolitikai kihívásokkal kellett szembenéznie.

Jimmy Carter 1977 és 1981 között töltötte be az Egyesült Államok elnöki tisztségét. Hivatali ideje alatt sikerült tető alá hoznia az Izrael és Egyiptom közötti Camp David-i megállapodást, amely jelentős előrelépést jelentett a közel-keleti békefolyamatban. Ugyanakkor elnökségét beárnyékolta a recesszió, a magas infláció és az iráni túszválság, amely végül hozzájárult ahhoz, hogy 1980-ban vereséget szenvedett Ronald Reagantől - írja a Portfolio.

Carter elnöksége után aktív közéleti szerepet vállalt, és humanitárius tevékenységével világszerte elismerést vívott ki magának.

Az általa alapított Carter Központ számos nemzetközi konfliktus megoldásában vett részt, és választási megfigyelő küldöttségeket indított a világ különböző pontjaira. Munkásságáért 2002-ben Nobel-békedíjjal tüntették ki.

"Apám hős volt, nemcsak nekem, hanem mindenkinek, aki hisz a békében, az emberi jogokban és az önzetlen szeretetben" - nyilatkozta Chip Carter, a volt elnök fia a Reuters beszámolója szerint.

Carter elnöksége alatt két új minisztériumot hozott létre: az oktatási és az energiaügyi tárcát. Külpolitikájában nagy hangsúlyt fektetett az emberi jogok védelmére és a nemzetközi konfliktusok békés rendezésére. Az 1970-es évek energiaválságára reagálva Carter jelentős reformokat vezetett be az energiahatékonyság növelésére, az alternatív energiaforrások támogatására és az amerikai energiafüggetlenség előmozdítására. Carter elnöksége alatt létrehozták az Amerikai Szövetségi Energiaügyi Minisztériumot és megerősítették a környezetvédelmi szabályozásokat, például a szuperalap (Superfund) létrehozásával, amely a környezeti szennyezések felszámolására irányult.

Az 1980-as moszkvai olimpia bojkottjával tiltakozott a Szovjetunió afganisztáni inváziója ellen.

Az egykori elnök az utóbbi években számos egészségügyi problémával küzdött. 2023 februárjában úgy döntött, hogy további orvosi beavatkozás helyett hospice-kezelésben részesül. Felesége, Rosalynn Carter 2023 novemberében hunyt el 96 éves korában.

Jimmy Carter halálával az Egyesült Államok egy olyan politikust veszített el, aki elnöksége után is fáradhatatlanul dolgozott a békéért és az emberi jogokért. A Carter Központ közlése szerint Atlantában és Washingtonban nyilvános megemlékezéseket tartanak, majd ezt követően zártkörű temetésre kerül sor Plainsben, Georgia államban.

Így búcsúznak tőle a világ vezetői

Joe Biden amerikai elnök

"Ma Amerika és a világ egy rendkívüli vezetőt, államférfit és humanitáriust veszített el. Több mint hat évtizeden át volt szerencsénk Jimmy Cartert kedves barátunknak nevezni. Ami azonban rendkívüli Jimmy Carterrel kapcsolatban, az az, hogy Amerikában és a világon több millió ember, aki soha nem találkozott vele, szintén kedves barátként gondolt rá."

Donald Trump megválasztott amerikai elnök

"A kihívások, amelyekkel Jimmy elnökként szembesült, országunk számára sorsfordító időszakban jöttek, és ő mindent megtett azért, hogy minden amerikai életét jobbá tegye. Ezért mindannyian hálával tartozunk neki."

George W. Bush korábbi amerikai elnök

"Laura és én őszinte részvétünket küldjük Jacknek, Chipnek, Jeffnek, Amynek és az egész Carter családnak. James Earl Carter, Jr. mély meggyőződésű ember volt. Hűséges volt a családjához, a közösségéhez és az országához. Carter elnök méltósággal viselte a hivatalt. És erőfeszítései, hogy egy jobb világot hagyjon maga után, nem értek véget az elnökséggel. A Habitat for Humanityvel és a Carter Centerrel végzett munkája olyan példát mutatott a szolgálatból, amely generációkon át inspirálja majd az amerikaiakat."

Bill Clinton és Hillary Clinton

"A polgárjogok iránti elkötelezettségétől kezdve Georgia állam szenátoraként és kormányzójaként; az elnökként tett erőfeszítéseiig, hogy megvédje természeti erőforrásainkat az Északi-sarkvidéki Nemzeti Vadrezervátumban, nemzeti prioritássá tegye az energiatakarékosságot, visszaadja a Panama-csatornát Panamának, és Camp Davidben biztosítsa a békét Egyiptom és Izrael között; az elnöki idő után a Carter Központban tett erőfeszítéseiig, amelyek a tisztességes választásokat, a béke előmozdítását, a betegségek elleni küzdelmet és a demokrácia előmozdítását támogatták; az ő és Rosalynn odaadó és kemény munkájáig a Habitat for Humanityben - fáradhatatlanul dolgozott egy jobb, igazságosabb világért."

Emmanuel Macron francia elnök

"Jimmy Carter egész életében rendületlenül kiállt a legkiszolgáltatottabbak jogaiért, és fáradhatatlanul küzdött a békéért. Franciaország őszinte gondolatait küldi családjának és az amerikai népnek."

A KlikkTV témához kapcsolódó korábbi, 2024. november 7-i adása itt nézhető meg: