A Fidesz ütközteti az országos és a helyi érdekeket

Somfai Péter 2024. december 9. 07:05 2024. dec. 9. 07:05

Budapest lakói járnak rosszul a fővárosi önkormányzat és a kormány elhúzódó vitája miatt – véli Kiss Róbert Dávid, a Méltányosság Politikaelemző Központ kutatója. Annak kapcsán beszélgettünk vele, hogy Karácsony Gergely bejelentette, nem hajlandóak befizetni annak a 89 milliárd forintnak majdnem felét, amit a szolidaritási hozzájárulás címén a kormány elvárna. Kende Péter ügyvéd már elmondta a Hírklikknek, hogy szerinte a főváros perelhetné az államot, amiért jogalkotással okozott kárt Budapestnek. De a vitának nem csak jogi vetülete van.

Milyen politikai következményei lehetnek egy újabb konfliktusnak?

Szerintem a probléma gyökere abban van, hogy az ilyen ügyekben az érintett hazai informális intézmények nem hajlandóak semmilyen szinten együttműködni. Üzengetnek egymásnak a közösségi médiában, nyilatkozatokat tesznek itt, ott, csak éppen nem hajlandóak közös asztalhoz ülni. Ahelyett, hogy megbeszélnék, minként lehetne elrendezni a vitás ügyeket, kezdődik a pereskedés, a bíróságra járkálás. 

Mit fog szólni a választó? Érdekel ez egyáltalán valakit? 

Ebben a fázisban talán nem. Nekem már korábban az volt a teóriáim, hogy a Fidesz még valamilyen szinten jól is jár azzal, ha Karácsony Gergely lesz a polgármester, mert a fővároson kívül eső területeken el tudja adni a választóknak, hogy milyen rossz irányban mennek a dolgok Budapesten. Katasztrofális állapotok uralkodnak. Lépten-nyomon hajléktalanokba botlik az ember. Büdös van. Dugó van. Közlekedést nehezítő biciklisáv van. És igy tovább. Lehet, hogy a Karmelitában úgy gondolják, ezzel a vitával nincs vesztenivalójuk. Ha le is csökkentik a fővárosi választókörületek számát, ettől semmivel sem lesznek jobb esélyeik Budapesten. Akkor miért ne álljanak bele ebbe a konfliktusba? A vidéki választóiknak el tudják majd adni, hogy Karácsony nem akar együttműködni. Tavaly a fideszes orgánumok azt szajkózták, hogy Gyurcsány kérésére nem akarja befizetni Budapest a szolidaritási adót. Most egyelőre még hallgatnak, nem lehet „gyurcsányozni”, keresni kell valami mást. Sem a Mandíneren, sem az Origón, nem találtam egyetlen szót sem a mostani vitáról. Meg sem említik ezt a témát. 

És a másik oldal nyer vagy veszít ezen? 

Valamilyen szinten, a politikai kommunikáció szempontból, ez még talán Karácsonynak is hozhat a „konyhára”. Kiállhat a választói elé, és elmondhatja: tessék megnézni, a kormány már nem tudom hányadik alkalommal próbál keresztbe tenni a fővárosnak, ennek ellenére mi üzemeltetni tudjuk a várost. Ezzel az ellenzéki szavazókat erősíti abban, hogy ezt a kormányt nem érdemes támogatni. Csak zárójelben teszem hozzá: adóügyekben, Székesfehérvárott, Cser-Palkovics András fideszes polgármesterként is rendszeresen „kiénekel” ebből a kormányzati kánonból, és nyíltan szóvá teszi, hogy magával az adóval nincsen baja, de nem ért egyet a mértékével, és azzal, ahogyan elköltik az elvbont pénzeket. 

A fővárosnak el kell fogadnia valamilyen költségvetést, ha nem akar a feloszlatás sorsára jutni. Lát erre némi esélyt? Ki fogja megszavazni? 

Hírek szerint a büdzsét úgy állították össze, hogy a sérelmezett 50 milliárd befizetésével nem is számolnak. Politikailag nem tartom elképzelhetőnek, hogy Szentkirályiék Karácsonyék mellé álljanak, és a baloldallal együtt szavazzanak. Magyar Péterék sem fogják megszavazni, abban is biztos vagyok. Van egy országos érdek, amit a Fidesz szorgalmaz, és van egy helyi, amit a város vezetése képvisel. Ebben a helyzetben a fideszes frakcióban – amennyire a párt működését ismerjük – soha nem dönthetnek alsó szinteken, a pártközpontból vezényelnek. Érdekes dilemma lehet a székházukban.

És ha emiatt borul a közgyűlés? 

Nagyon jó a kérdés. Én a magam részéről örültem annak, hogy ilyen „megosztott” közgyűlésnek kell a várost vezetnie, és végre megtapasztalhatjuk, milyen a demokrácia működése. Elszoktunk ettől, nem is „muzsikálnak” jól a résztvevők. Ha fennáll a feloszlatás veszélye, akkor a Tiszának nagyon érdekes szerepe lehet, mert az eddigi megszólalásaikból azt látjuk, hogy semmiféle kompromisszumra, kooperációra nem hajlandóak. A tűzzel játszanak, mert bele lesznek kényszerítve egy olyan helyzetbe, amikor választaniuk kell: a Karácsony vagy a Fidesz? Nem tudom, hogyan fogják megoldani.

Ha nem sikerül megegyezni, ki fog „szívni”? Mi, városlakók, a főváros vezetői, vagy a kormány? 

Így, hirtelenjében nem tudnám megmondani. A kormány? Nem hinném. Nem fogja emiatt különösebben megütni a „bokáját” a hívei szemében. A főváros vezetésének viszont ez az ügy mindenképpen álmatlan éjszakákat okoz. Nyilvánvalóan nyomás alatt vannak, nem tudják, hogyan fogják kigazdálkodni a pénzüket, ha ők maradnak alul. Maradnak a város lakói.  Ők húzzák a rövidebbet, ha csökkenteni kell a közvilágítást, ha ritkítani kell a tömegközlekedés járatait, ha több pénzt kell kérni a közművek működtetésére. Szerintem ők, mi fogunk szívni.