Brüsszelben eszi meg Orbán, amit Budapesten főzött

Balkanyar 2024. december 28. 08:00 2024. dec. 28. 08:00

Ne üljünk bele abba a hintába, hogy Brüsszel és a tagállamok külön entitások, és egymással harcolnak – mondta a Hírklikknek Jávor Benedek. Az Európai Parlament korábbi képviselője szerint Orbán még azoknak a tagállamoknak a vezetőjével sem tud szövetséget kialakítani, amelyekkel hasonlítanak a politikai nézeteik, mert belpolitikai érdekből folyton rálép a lehetséges szövetségesek tyúkszemére.

A soros magyar uniós elnökséget is lezáró brüsszeli sajtótájékoztatón még Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke is megköszönte Orbán Viktor munkáját. Az elismerés azonban inkább a soros elnökséget betöltő szerepnek szólt, mint a magyar kormánynak. Úgy tűnik, Orbán nehezen tudja az általa ellenségesnek tartott brüsszeli adminisztrációról leválasztani a tagállami vezetőket, pedig Olaszországgal, Lengyelországgal, Bulgáriával, vagy Szlovákiával akár a közös érdekekért is küzdhetne az európai politikai színtéren. 

„Az Európai Unió központi döntéshozatala nem egy elkülönült elefántcsonttorony, hanem a tagállami kormányok vezetőiből és az általuk delegált képviselőkből áll össze. Amikor Orbán Brüsszelről beszél, akkor nem pontosítja, miről van szó, de ne üljünk be abba a hintába, hogy Brüsszel és a tagállamok külön entitások, és egymással harcolnak. Orbán nem tudja leválasztani a nemzetek vezetőit a brüsszeli döntéshozatalról, hiszen minden brüsszeli döntéshozatal úgy történik, hogy a tagállamok vezetői koalíciókat kötnek más tagállamok képviselőivel, és közös érdekek mentén cselekednek" – mondta a Hírklikknek Jávor Benedek, az Európai Parlament korábbi képviselője.

Bár vannak az Európai Unióban olyan kormányok, amelyek politikailag nem állnak messze a Fidesztől, ezekkel sem sikerül hatékony, közös érdekérvényesítést lehetővé tévő együttműködést kialakítani. Politikai nézetei alapján, például Giorgia Meloni olasz kormányfő lehetne szövetségese az Orbán-kormánynak, de az orosz érdekek kiszolgálását ő sem tudja elfogadni. Orbán az év utolsó uniós csúcstalálkozóján is érzelmes hangvételben beszélt az általa propagált karácsonyi ukrajnai tűzszünetről, amelyet Volodimir Zelenszkij ukrán elnök nem sokkal korábban kritizált meghívott vendégként.  

Még Szlovákiával is nehezen működik az együttműködés az unióban, pedig Robert Ficoval sok tekintetben hasonló állásponton van a magyar kormányfő. Fico is szorosabb szövetséget ápol az oroszokkal, mint az előző szlovák kormány, de Jávor szerint ügyesen egyensúlyoz, hogy csak addig menjen el, amíg az unió érdekeit nem sérti, a magyar kormány pedig ezen már régen túl van. 

„Orbán az elmúlt 14 évben teljesen elszigetelte Magyarországot és a magyar kormányt az Európai Unióban. A magyar külpolitikát olyan mértékben vezérli a belpolitika, hogy óhatatlanul rálép a potenciális szövetségesek tyúkszemére, mert a belpolitikában kívánatosnak tartott lépések sértik a lehetséges uniós szövetségesek szempontjait, érdekeit. A magyar kormányra jellemző szolgai oroszbarátság is megnehezíti a szövetségek kialakítását, még az olyan, hagyományosan oroszbarát országokkal is, mint Bulgária" – emlékeztetett Jávor.

Az uniós csúcstalálkozó másnapján Orbán már Szófiában tárgyalt Rumen Radev bolgár elnökkel. A megbeszélést követő sajtótájékoztatón elmondta: Bulgária kulcsfontosságú Magyarország számára az energiaellátás miatt. Az idén 7 milliárd köbméter gáz érkezett Bulgáriából Magyarországra, miközben az ország éves fogyasztása 9 milliárd köbméter. Bulgária nélkül nem sikerülne beszerezni a paksi atomerőmű fűtéséhez szükséges fűtőanyagot sem. Azt azonban nem közölte a kormány, pontosan miben állapodtak meg a bolgár államfővel. „Bulgáriában permanens politikai krízis van: jönnek-mennek a kormányok, nehéz nyomon követni, ez nem egy stabil helyzet. Nincs nyoma annak, hogy stabil együttműködés, szövetség alakulna a két ország között" – magyarázta Jávor Benedek.

Lengyelországgal viszont – amíg nem kerül újra hatalomra a Jog és Igazságosság Párt – nem lehet bármiféle közös cselekvést elérni a Romanowski-ügy után. (Emlékezetes, hogy a korrupciós bűncselekményekkel gyanúsított lengyel politikus menedékjogot kapott Magyarországon – a szerk.) „Ez olyan szinten ellenséges gesztus egy tagállam részéről, és annyira szembemegy az alapvető uniós normákkal, hogy akár még egy kormányváltáson átívelően is megkérdőjelezi az együttműködés lehetőségét: tartós, jól működő szövetségeket így nem lehet kialakítani az Európai Unión belül, és közösen fellépni a magyar érdekek képviseletében" – mondta a korábbi európai parlamenti képviselő.