Markó Béla: sok rosszat tett Románia hitelének, ami most történik
Nem csak a külvilágot, a románokat is meglepte a választásokon a szélsőjobb előretörése, miközben az ország beilleszkedett a NATO-ba és az Európai Unióba, és a számok is az életszínvonal növekedését mutatták – mondta a KlikkTV Tíz című műsorában Markó Béla, az RMDSZ volt elnöke, korábbi miniszterelnök-helyettes a romániai választások sorozatáról. (A beszélgetést csütörtökön rögzítettük, azóta kiderült, hogy az elnökválasztást meg kell ismételni az országban.)
Markó Béla szerint a román demokráciának számos nyűge van, nem mindig működnek jól az intézmények, nem mindig jó a viszony a kormány, a parlament és az államelnök között, de válsághelyzetet nem érzett senki. Mint mondta, Romániában időről-időre megjelentek rendszerellenes pártok és a nacionalizmus is jelen volt, ezzel néztek szembe 1990-ben és az utána következő években, de az célzottan magyarellenes nacionalizmus volt. „A román politikusok nagyon pragmatikusak, és ezt nem engedték igazán előre törni.”
A román politika nagyon tudatosan vitte előre az országot a NATO-ba és az Európai Unióba való belépésig és félt, hogy a nacionalista mozgalmak ezt a folyamatot megzavarják – tette hozzá. Markó Béla szerint a most hirtelen történt megerősödés összekapcsolható azzal a világszerte tapasztalható jelenséggel, hogy van egyfajta elfordulás a hagyományos demokrácia intézményétől, mert valószínűleg van egy olyan elégedetlenség a társadalom jelentős részében, amit nem érzékeltek a politikusok, azért nem sikerült kezelni. „A vezető román pártok, a szociáldemokrata párt és a nemzeti liberális párt is nagyon gyenge, ha nem is támogatottságban, mert velük áll össze a kormánykoalíció, de nem tudtak jövőképet nyújtani, programot kínálni, az kifulladt azzal, hogy be kell lépni az unióba és a NATO-ba.”
Ma a politika semmi másról nem szól csak a hatalomról
Sem a kormány, sem az államelnök nem tudott arról, hogy folyik egy radar alatti kampány a háttérben – mondta Markó Béla arról, ami azóta hivatalosan is kiderült, hogy Călin Georgescu kampányát egy külföldi hatalom, vélhetően Oroszország, manipulációs technikákkal támogatta. A hírszerző szolgálatok szerint Georgescu TikTok-kampányát egy több mint 25 ezer fiókból álló hálózat segítette, amely már 2016-ban létrejött, és az orosz hibrid hadviselés eszközeit alkalmazta. Több mint 85 ezer kibertámadást regisztráltak a választási rendszerek ellen, ezeket fejlett, anonim technológiákkal álcázták. Emiatt - a beszélgetés időpontját követően - pénteken Románia alkotmánybírósága történelmi döntést hozott: érvénytelenítette az elnökválasztás első fordulóját, és elrendelte az egész választási folyamat újraindítását.
Markó Béla elmondta, hogy a TikTokon zajlott egy erőteljes kampány, de minden kampány pénzbe kerül, amivel minden indulónak el kell számolnia, de Georgescu nulla költséget jelentett le és nem foglalkozott vele senki. „Utólag derült ki, hogy milliós rendű eurós támogatása volt ennek az embernek, és orosz támogatás is van mögötte. Másrészt most már köztudott, hogy az ortodox egyházon belül is sokan támogatták, templomokban, miséken népszerűsítették.”
A politikus hozzátette, ő maga a véleményszabadság híve, de ez a jelölt azt hirdette, hogyha nyer, akkor Romániában nem lesznek többé politikai pártok, mert nincs rájuk szükség, és a román ősök szelleme segítségével kell majd vezetni az országot és kormányozni.
Markó Béla rámutatott, a magyarok közük is sokan elszédültek a szélsőjobboldali jelölttől és a magyarországi kormánypropaganda retorikájából is átvették a nyugatellenességet, az Európa-ellenességet és szlogeneket.
Ha olyan elnök lesz, aki szét akarja verni a demokratikus berendezkedést, arra nincsenek eszközei, de a parlament dolgát meg tudja nehezíteni, lassítani – tette hozzá. „Az államelnöktől függ, hogy ki a titkosszolgálatok vezetője, ki a főügyész és kik az ügyészek, és visszaküldheti a törvényeket újra vizsgálásra, nem köteles pártok által javasolt elnökjelöltet megbízni kormányalakítással, csak ha valaki abszolút többséget szerez.”
Most a kormányzó koalíció nem csak sokszínű lesz, hanem nehéz is, van benne egy szociáldemokrata párt, egy nemzeti liberális párt, amely jobboldaliként határozza meg magát, és az Európai Néppárt tagja az EP-ben, és van egy progresszív párt, a Mentsétek meg Romániát! Egyesület, amely szintén középjobbként definiálja magát, továbbá ott van az RMDSZ, amely nem szorulhat be egy ideológiába, ha van összeférhető program - eddig is így volt -, és van esély, hogy érvényesítse is céljai elérését, ne csak megvédje az eddigieket, akkor bárkivel együttműködik – foglalta össze Markó Béla, aki hozzátette, hogy a NATO-nak két erős pillére van ebben a régióban, Lengyelország és Románia, de rosszat tett Románia hitelének, ami most történik. „Nem mindegy mi történik, van hitelvesztés, de még nem akkora, hogy ezt ne lehessen visszaszerezni.”
A KlikkTV műsorát itt nézhetik meg.