Orbán számára lehetett sikeres az elnökség, de ez csak az ő véleménye

NVZS 2024. december 21. 07:20 2024. dec. 21. 07:20

„A magyar soros elnökség hatalmas sikereit kétségbe vonom, az pedig, hogy Orbán Viktor számára férfimunka és siker volt, nos, az az ő véleménye” – reagált az uniós ügyekben kifejezetten jártas Szent-Iványi István. A külpolitikai szakértő a kormányfő szerdán kiadott sajtónyilatkozatában foglaltakat cáfolta. Mint rámutatott, az elnökségre eleve rányomta a bélyegét Orbán szintén kudarcos békemissziója, ami teljesen kiverte a biztosítékot az EU-ban, s amit – Szlovákia kivételével – minden tagállam elítélt. A schengeni övezet Romániával és Bulgáriával történt kibővítése egy tíz éves folyamat eredménye volt, s márciusban már részlegesen meg is valósult. Az elnökség idején született Budapesti Nyilatkozat pedig csupán egy konkrétumok nélküli szándéknyilatkozat. A valódi siker nélkül záródó magyar soros elnökségtől ugyan függetlenül egy további komoly kudarcba is belefutott Orbán: Magyarország nagyon sok uniós támogatást bukik.

„Nincs olyan ország, amelyik ne élvezte volna a munkánk előnyét, és ha ideszámítom a schengeni térséget is, akkor pedig ez egy hatalmas sikerekkel záruló félév” – szögezte le Orbán Viktor a most záruló magyar soros uniós elnökségről. A kormányfő az Európai Unió és a nyugat-balkáni országok csúcstalálkozóján Brüsszelben kiadott sajtónyilatkozatában azt is állította, „most csak annyi kell, hogy ráüssük a pecsétet, és azt mondjuk, hogy jó mulatság, férfimunka volt.

De vajon hogyan látja a soros elnökség sikerének a kérdését Szent-Iványi István? „A hatalmas sikereket kétségbe vonom, az pedig, hogy számára férfimunka és siker volt, nos, az az ő véleménye” – reagált. Már csak azért is, mert az egészre rányomta a bélyegét Orbán békemissziója, ami egy hatalmas bukta volt, és „legyünk őszinték, ez a békemissziós dolog teljesen beárnyékolta az elnökséget, óriási felháborodást keltett, s a szlovákok kivételével az összes tagállam elítélte azt”. Ez akkor is igaz, ha idehaza úgy próbálja azt eladni, hogy hú, de mekkora siker volt.  

Ha a békemissziót leszámítva megnézzük, hogy mi történt, akkor azt látjuk, hogy voltak olyan uniós tanácskozások, miniszterinek szánt ülések a fél év alatt Budapesten, amelyeket – legalább legfelsőbb szinten – ugyan sokan bojkottáltak, de azért a foghíjas tanácskozásokon túl, azért csak volt egy csúcs, amelyen – az előzetes félelmek és jelzések, valamint a soros magyar uniós elnökség addigi tapasztalatai ellenére, végül – állam- és kormányfők népes serege, szinte a tágabb Európával kiegészített világ krémje vett részt, s amelyen elfogadták az úgynevezett Budapesti Nyilatkozatot. Ez vajon nem nevezhető sikernek? – kérdeztük. Szent-Iványi szerint azonban azt is nehezen lehetne annak hívni, hiszen az elfogadott dokumentum nem más, mint egy konkrétumot egyáltalán nem tartalmazó szándéknyilatkozat. Mint megjegyezte: minden ilyen uniós csúcs valamilyen hasonló nyilatkozattal ér véget.  

Viszont a schengeni övezet bővítése mégiscsak a soros magyar elnökség alatt született meg – vetettük fel. A külpolitikai szakértő ezt jó dolognak tartja, viszont nem a magyar elnökség eredményének tudja be. Mint felidézte: már vagy tíz éve húzódik Románia és Bulgária csatlakozásának a biztosítása az övezethez, sőt, márciusban – tehát még az előző elnökség idején – részlegesen meg is valósult, hiszen a légtérben és a vízen az országhatárt átlépőkre már vonatkozott.  Amúgy pedig – jegyezte meg némi iróniával – ez nem is a magyar elnökség különleges sikere, hanem az osztrák választóké. Ha ugyanis a választásokat Orbán mai barátai nyerték volna meg, akkor nem kerülhetett volna pecsét a schengeni övezet kibővítésére. Szerencsére azonban nem a Herbert Kickl-vezette szélsőjobboldali Szabadságpárt (FPÖ) alakíthat kormányt, mert ők akadályozni akarták Románia és Bulgária bevételét az övezetbe. 

Rákérdeztünk arra is, vajon az nem kudarc-e a magyar kormány számára, hogy a soros elnökség ideje alatt sem sikerült megmenteni a visszatartott uniós támogatásokat. Szent-Iványi szerint az ugyan külön nagy kudarca a magyar kormánynak, de semmi köze nincs és nem is szabad összekeverni azt a soros elnökség sikertelenségével. Ugyanis az az alapelv, az íratlan szabály az EU-ban, hogy egy ország elnöksége idején a saját ügyekben nem lobbizhat, hiszen a szerepe ebben az időszakban közvetítői. 

Mindenesetre a pénzek hazahozatala nagy kudarc, hiszen teljesen világos, hogy Orbánéknak kellett volna lépéseket tenniük a milliárdok felszabadítása érdekében. S habár mondjuk a közalapítványok ügyében elvben tettek halovány vállalásokat, de mint láthattuk a Bizottság 12 pontban cáfolta a kormány állításait ez ügyben is. „Mindenesetre az látszik, hogy Orbánéknak nagyon kellene az a pénz, kapkodnak is fűhöz, fához, sok mindent feladnak, hogy hozzájussanak némi pénzhez – nem véletlen, hogy felvették a kapcsolatot  norvégokkal is a korábbi Norvég Alap feltámasztása érdekében” – szögezte le.

A Budapesti Nyilatkozat

Orbán sikerként lobogtatja, de azért az tudvalevő, hogy egy komoly, részletekbe menő paktum elfogadása szerepelt az eredeti tervekben. Amit végül aláírtak, az egy elnagyolt, kevés konkrétumot tartalmazó szándéknyilatkozat, amit nagyrészt a Draghi-jelentés alapján állítottak össze. Az Európai Központi Bank korábbi vezetőjét másfél évvel ezelőtt bízta meg Ursula von der Leyen ezzel a munkával, s a Budapesti Deklaráció annak a jelentésnek a főbb elvei közül tartalmaz párat, de még csak nem is mindegyiket. A Budapesti Nyilatkozatban olyanok vannak, mint hogy 2025 tavaszán meg kell kezdeni a bürokrácia leépítését, a szabályok lebontását – persze emlékezhetünk arra, hogy Jean-Claude Juncker már 2014-ben a deregulációt a zászlajára tűzve lett bizottsági elnök. „A független médiában túl van értékelve az, hogy miért jöttek el ennyien Budapestre, nem is értem a túllelkesedést” – fogalmazott portálunknak a Szent-Iványi közvetlenül a csúcs után.