Pakson újra tervezhetik a város költségvetését
Pakson ma kora este tartják azt a demonstrációt, amelyen tiltakoznak a kormány határozata ellen. Ennek értelmében elveszik az atomerőmű iparűzési adóját a város költségvetéséből, ami súlyos veszteséget jelent. Még előtte, kora délután összeül a képviselőtestület is. Ezt a júniusi választáson győztes Paksi Deák Ferenc Egyesület (PDF) kezdeményezte, noha mandátumuk csak októberben lép életbe, addig a fideszes polgármester vezeti a várost.
„A múlt héten megjelent kormányrendelettel gyakorlatilag kifosztják a várost” – mondta Barnabás István, aki várhatóan meghatározó személyisége lesz az októberben hivatalba lépő új képviselő-testületnek. A Paks-Press beszámolója szerint hétfői tájékoztatóján azt is leszögezte, folyamatos nyomás-gyakorlást terveznek és egy tiltakozó petíciót is összeállítanak, valamint tervezik azt is, hogy az Alkotmánybírósághoz fordulnak. Mint arról már beszámoltunk, az erőmű iparűzési adójának jelentős részét, 7 milliárd forintot, elvonják a várostól, és átadják a megyegyűlésnek, amely a frissen létrehozott különleges gazdasági övezet kezelője lesz. Emiatt kezdődtek tiltakozások.
Barnabás István elmondta, a testületi ülésen – amelyet Szabó Péter, a még hivatalban lévő polgármester hívott össze – egyetlen napirendi pontot terjesztenek elő: reagálást a kialakult helyzetre. A most még kormánypárti többségű testületnek javasolják, hogy azonnali hatállyal fagyasszák be a kötelezettségvállalásokat, s csak a két frakció egyetértésével lehessen bármilyen kifizetést elindítani. Bár a még hivatalban lévő és a már megválasztott képviselők előzetesen nem egyeztettek, Barnabás István arra számít, hogy a vészforgatókönyet várhatóan elfogadják. Mint mondta, „maradhat pénz a kasszában, felelősségteljes gazdálkodással még tudnak boldogulni. Hozzátette: a támogatások rendszerét újra kell gondolni, de „két szent tehén” számára, az egészségügy és a szociális segélyezés, „ezekhez nem szabad nyúlni”.
A tájékoztatón ott volt Hajdú János, aki 2002 és 2014-ig állt a város élén polgármesterként. Most a kormányrendelet miatt szólalt meg ismét, mint mondta, „egyszerű” paksi polgárként, de ez „jog és kötelesség, amikor Paks érdekeiről van szó”. „A kormánynak be kell látnia, hogy a városnak szüksége van pénzekre” – emelte ki. A mozgástér kicsi, mert a bevételek nem nagyon növelhetők, fogalmazott. „A pénzügyi megszorítások odavezethetnek, hogy az emberek elégedetlenek lesznek, és ráadásul lehetnek feszültségek, ha ide több ezer munkás érkezik, ez így volt az első építkezés idején is.” Megjegyezte, „a választók többsége nem azért váltotta le az eddigi vezetést, mert fideszes, hanem azért, mert alkalmatlan volt”.
A mai demonstráción nagyon sok résztvevőre számítanak – írta a Paks-Press és azt is kérték, hogy mellőzzék a pártzászlókat. A tervek szerint felszólal Heringes Anita, Paks megválasztott polgármestere. Ő korábban megerősítette, megkereste Lázár János minisztert, hogy tárgyaljanak a kialakult helyzetről. Korábban a Hírklikknek is elmondta, mindent megtesz, hogy a város ne veszítse el az iparűzési adót, mert szerinte az a paksiaknak, és az atomerőműben dolgozóknak jár.
Ugyancsak felszólal majd Siófok polgármestere, aki korábban ugyancsak a városban lakott. Lengyel Róbert azt írta: minden együttérzése a bátor, önmagukért kiálló paksiaké. „Az idén a júniusi választásokon Paks népe egyértelműen megüzente, hogy a Fideszből elege van és a nagy többség a változás mellett szavazott.”
A jelek szerint tehát erősödik az az összefogás, amely júniusban győzelemhez segítette a Paksi Deák Ferenc Egyesületet. Nyilvánvaló az is, hogy a kormány emiatt (is) igyekszik megbüntetni az atomerőmű városát. Az azonban egyelőre megjósolhatatlan, hogy végül is milyen eredménnyel jár a mostani küzdelem.