Kis Magyar Watergate – avagy elmebajjal orvoshoz kell fordulni

Föld S. Péter 2024. november 12. 14:40 2024. nov. 12. 14:40

A kormány igyekszik úgy tenni, mintha semmi köze nem volna ahhoz a szánalmas szomorújátékhoz, ami mostanában a belpolitikában történik. A felmerült kérdésekre frappánsnak szánt, ám valójában pikírt, lekezelő válaszokat adnak, a Magyar Péter által a rendszerváltozás óta eltelt időszak legnagyobb politikai botrányaként emlegetett lehallgatási ügy kapcsán hol elmebajt, hol pedig bolond lyukat emlegetnek. Nem ma kezdődött mindez, volt, amikor Orbán Viktor boldog karácsonyt kívánt az őt csöppet sem ünnepi témában kérdező képviselőnek, és azt is megtudhattuk, hogy a miniszterelnök sem nő-, sem pedig üzleti ügyekkel nem foglalkozik.

A Magyar Péter által magyar Watergate-ügynek nevezett hangfelvételek kapcsán a 24.hu megkereste a Miniszterelnöki Kabinetirodát. Azt szerették volna megtudni, hogy a titkosszolgálatokat is felügyelő Rogán Antalnak volt-e tudomása arról, hogy Magyar Péter vagy pártja ellen lejárató kampány előkészületei zajlanak, és ha igen, felhasználták-e erre a célra a titkosszolgálatokat is. Rogán hivatala helyett a Kormányzati Tájékoztatási Központtól érkezett egy információt nyomokban sem tartalmazó válasz, amely szó szerint így hangzik: „Elmebajjal orvoshoz kell fordulni.”

Ugyancsak a Tisza Párt elnöke állította, hogy a Nemzetgazdasági Minisztériumot vezető Nagy Márton napi szinten egyeztet Tiborcz Istvánnal, OrbánViktor miniszterelnök vejével. Ráadásul úgy, hogy – Magyar állítása szerint – Tiborcz igazítja el a minisztert, ő írja elő neki, hogy egyes ügyekben hogyan kell dönteni és milyen irodaüzleteket kell megkötni. A minisztérium nem cáfolta a vádakat, válaszként mindössze annyit reagáltak, hogy „Bolond lyukból bolond szél fúj.”

Orbán Viktor kormányainak regnálása alatt, különösen az év végéhez közeledve, többször is előfordult, hogy a vezető politikusok a számukra kínos kérdésekre válasz helyett kellemes ünnepeket kívántak. 2017 decemberében a parlamentben az azonnali kérdések órájában Demeter Márta LMP-s képviselő a következő kérdést tette fel a miniszterelnöknek: „Hogy van az, hogy itt terrorizmusért is körözött emberek flangálhatnak az ön közelében? Kiderült Ghaith Pharaonról, hogy önhöz érkezett vacsorára, kiderült Ghaith Pharaonról, hogy az ön vejével üzletel. Hogy van ez, magyarázza meg! És kérdésem az, örökölnek-e valamit Ghaith Pharaon vagyonából, és hogy milyen garanciát tud adni arra a magyar embereknek, hogy nem ön jelenti a legnagyobb nemzetbiztonsági kockázatot?” A miniszterelnök válaszában mindössze ennyit mondott: „Hát, ööö, mélyen tisztelt elnök úr, tisztelt képviselőtársam, ööö, boldog karácsonyt kívánok!”

Egy évvel korábban, ugyancsak egy decemberi napon, Matolcsy Györgyöt a növekedési programról szerették volna kérdezni az újságírók a parlament folyosóján, de ő egyre csak azt hajtogatta, hogy boldog karácsonyt, adventet kívánok mindenkinek”, majd, mintegy búcsúzóul megkérdezte a körülötte lévő újságírókat: „Lesz bejgli otthon? Az nagyon jó.”

2017 áprilisában az is kiderült a miniszterelnökről, hogy nem foglalkozik nőügyekkel. Erre akkor derült fény, amikor az ATV Szemerkényi Réka washingtoni magyar nagykövet leváltásáról kérdezte őt. A magyar-amerikai kapcsolatokat befolyásoló döntés tehát Orbánnak mindössze egy „nőügy,” vagy ha nem az, de azt a látszatot akarta kelteni, hogy a téma nem fontos számára.

Folytatva a pikírt, lekezelő, a nyilvánosságot semmibe vevő válaszok sorát, azt is megtudhattuk, hogy Orbántól távol állnak az üzleti ügyek. 2018 januárjában, az Orbán Viktor veje, Tiborcz István egykori cégét, az Eliost érintő nyomozásról tettek fel kérdést a miniszterelnöknek, aki azt mondta: „semmilyen üzleti üggyel nem foglalkozom, és nem is fogok.”

Pedig lett volna igény a foglalkozásra. Az emlékezetes Elios ügyről volt szó ugyanis, mely cégnek a miniszterelnök veje egy időben résztulajdonosa volt. Abban az időszakban is, amelyről az EU Csalás Elleni Hivatala (OLAF) jelentésében megállapította, hogy a megvizsgált 35 projekt mindegyikében felmerült visszaélés gyanúja, 17 pályázatnál pedig szervezett csalási rendszert építettek ki. Emiatt 13 milliárd forint uniós pénz visszafizetését kezdeményezték, valamint nyomozást javasoltak az ügyben. A magyar rendőrség az elindított nyomozást bűncselekmény hiányában viszonylag gyorsan lezárta, és a további bajokat megelőzendő úgy döntött, hogy Orbán vejének ügyletét kivonják az uniós ellenőrzés hatálya alól és a szakmailag is botrányosra sikeredett közvilágítási projektet utólagos módosítással nem uniós forrásból, hanem magyar költségvetési pénzből valósították meg. Vagyis, az OLAF által javasolt visszafizetés mértékével, mintegy 13 milliárd forinttal károsították meg a magyar adófizetőket, csak azért, hogy ne igazolódjék be Orbán vejének bűnössége.

A fentiek csupán kiragadott példák a Fidesz politikusainak végeláthatatlan tárházából, s ha másra nem, arra mindenképpen alkalmasak, hogy alátámasszák a Rogán Antal hivatala által írott bölcsességet: elmebajjal orvoshoz kell fordulni.